Aihe:

Strategia

Tapahtumat

KATSO TALLENNE 22.9.2021 MK Teematilaisuudesta:: Vastuullisuus B2B-markkinoinnin ja kasvun vauhdittajana -katso tallenne!

Syyskuussa pureudutaan B2B-markkinointiin vastuullisuus-näkökulmasta. Tilaisuuden neljä puheenvuoroa tarjoavat ajatuksia herättäviä näkemyksiä ja konkreettisia esimerkkejä siitä, miten vastuullisuus nostetaan strategian ytimeen ja valjastetaan rakentamaan arvoa ja kasvua B2B-liiketoiminnassa. Vastuullisuus palvelu- ja tuotekehityksessä ja markkinointiviestinnässä ei heijastu ainoastaan organisaation omaan brändiin vaan parhaimmillaan tuottaa arvoa myös kumppanille. Onko vihreä B2B-markkinoinnin uusi musta?
Koulutukset

*Haku päättynyt* INBOUND-MYYNTIKANAVAN RAKENTAMINEN JA KEHITTÄMINEN

Digitaalisen myyntikanavan rakentaminen on yksi tärkeimpiä markkinointitaitoja alati digitalisoituvassa maailmassa. Nyt järjestämme koulutuksen, jossa pääset mukaan kehittämään ja samalla oppimaan miten rakennetaan ja kehitetään digitaalista inbound-kanavaa. Koulutus on erinomainen yhdistelmä teoriaa ja käytäntöä, jota pääset soveltamaan heti omassa työssäsi.
Tapahtumat

KATSO TALLENNE 25.8.2021 MK Teematilaisuudesta: Strategia

Elokuussa suurennuslasin alle otetaan strategia. Neljän puheenvuoron kautta syvennytään pohtimaan miten strategiset valinnat, tavoitteet ja toiminta ohjaavat markkinointia. Näkökulmissa esille nousevat niin kilpailuetu, rohkeus kuin myös arjen työ. Strateginen ymmärrys oli uusimman MK Urakyselyn mukaan 3. sijalla markkinoinnin ammattilaisen tulevaisuuden osaamistarpeista. Tule mukaan ylläpitämään osaamistasi tästä tärkeästä teemasta!
Blogit

Vienti tarvitsee vahvaa markkinointia

Yritysten organisaatiomalleja katsellessa huomaa, että yrityksissä markkinointi nähdään edelleen pitkälti tukitoimintona, jonain jota tehdään muun ohessa. Vaatimus markkinoinnin mukaan tuomisesta johtopöytään, siilojen kaatamisesta ja “samassa veneessä olemisesta” ei ole uusi. Olisiko ehkä aika laajentaa keskustelua markkinoinnista kattamaan koko arvoketju - ja ymmärrys liiketoiminnasta? pohtii Mia Rusila MK Kipinävuorossa
Blogit

Projektinhallinnan työkalu: renki vaiko isäntä?

MarkkinointiKollektiivin tuotannossa otettiin alkuvuodesta käyttöön uusi projektinhallinnan työkalu. Tässä blogissa MK tuotannon Pauliina kertoo omia tuntemuksiaan uuden työkalun käyttöönotosta, ja peilaa ajatuksiaan projektinhallinnan ammattilaisena työkalun arkeen tuomiin muutoksiin. Voiko työkalulle antaa työn johtamisessa isännän paikan?
Podcast

MRxWörks: Näin niitä mielikuvia luodaan 4: Mitä ovat lean-metodit?

Tässä MarkkinointiRadion jaksossa luvassa mielenkiintoista puhetta lean-metodeisa. Kuuntele jakso tästä!
Podcast

MRxWörks: Näin niitä mielikuvia luodaan, 2: Mistä strategiassa on kyse?

Mitä strategialla oikeasti tarkoitetaan ja keitä sen tekemiseen pitäisi osallistaa? Kuuntele lisää ajatuksia tästä!
Podcast

MRxWörks: Näin niitä mielikuvia luodaan 1: Mihin tarvitaan markkinointia?

Tässä jaksossa pohditaan, mihin ylipäätään tarvitaan markkinointia. Kuuntele kiinnostavia ajatuksia tästä!