Aihe:

Mittaaminen ja tavoitteet

Tapahtumat

ILMOITTAUDU MUKAAN: MK Aamukahviseura 1.4.2025: Miten hallita ja ennustaa asiantuntijan työkuormaa? – Ajatuksia projektien resursointiin ja kannattavuuteen projektipäälliköille, esihenkilöille sekä luovan alan asiantuntijoille

Oletko koskaan ollut tilanteessa, jossa kädet ovat jo töitä täynnä, mutta jostain silti vain ilmestyy lisää projekteja työpöydällesi? Oletko mahdollisesti katsonut toimia jo täynnä olevaa kalenteriasi ja miettinyt, mihin IHMEväliin saisit vielä tämän ja tuon homman mahdutettua? Tässä Aamukahviseurassa annetaan vinkkejä ja ajattelemisen aihetta niin asiantuntijatyön seurantaan, ennustettavuuteen kuin kannattavuuteenkin.
Tapahtumat

ILMOITTAUDU MUKAAN: 2.4.2025: Markkinointijohtajan iltapäivä – 4 ratkaisua arjen haasteisiin

Tervetuloa mukaan markkinointijohtajien omaan iltapäivään! Tämän tilaisuuden kautta haluamme antaa tukemme markkinointijohtajille arkeen, joka vaatii kohderyhmän sääntöjen tuntemista, myynnin ja markkinoinnin yhteistyön strategiasta ajattelua sekä markkinointitoimenpiteiden kannattavuuden seurantaa. Tilaisuudessa paneudutaan neljään markkinointijohtajan työpöydältä löytyvän ajankohtaiseen teemaan. Teemoja käsitellään ensin asiantuntijapuheenvuoroina kaikille yhteisessä alustuksessa, jonka jälkeen niihin syvennytään sparripiireissä, eli fasilitoiduissa pienryhmissä. Lisäksi tilaisuuden ohjelma mahdollistaa verkostoitumista markkinointijohtajien kesken.
Tapahtumat

KATSO TALLENNE: MK Aamukahviseura 14.1.2025: Markkinoinnin automaatio 2025 -kyselytutkimuksen tulokset – miten suomalaiset oikeasti käyttävät automaatiota? Vieraana Mari Sihvonen (Liana)

On puhuttu kyllästymiseen asti myynnin ja markkinoinnin yhteistyöstä. Samassa kuorossa on laulanut Riina Jokinen (Kram Mark Ops), joka jaksaa jankuttaa yhteistyön prosesseista, rutiineista ja työkaluista. Eikä hän aio lopettaa vieläkään.
Tapahtumat

KATSO TALLENNE: MK Aamukahviseura 3.9.2024: Sosiaalisen median mittaaminen ja somen arvon osoittaminen organisaatiossa, vieraana Henje Huotari (Retriever)

Oletko pohtinut, mihin podcastit organisaatiosi viestinnässä sopisivat tai millaista viestintää ja markkinointia niillä kannattaa tehdä? Kaipaatko uusia ideoita sisältömixiin tai apua muutosviestintään? Tämä Aamukahviseura on sinulle!
Blogit

Miksi markkinoinnin arvon kommunikointi on niin hankalaa complex sales -organisaatioissa?

On mittareita, dashboardeja, KPI:t määritetty ja ROI:takin laskettu. Jokaista kampanjaa mitataan ja seurataan, euroja lasketaan ja dataa kerätään. Mutta miksi silti tuntuu, että organisaatiossa kukaan muu markkinointifunktion lisäksi ei ymmärrä markkinoinnin tuomaa arvoa? 
Tapahtumat

KATSO TALLENNE: Markkinoinnin muutosvoima: datan käyttö strategisena työkaluna 25.10.2023

Tässä MarkkinointiKollektiivin virtuaalisessa teematilaisuudessa tartutaan markkinoinnin mittaamisen ja vaikuttavuuden tutkimisen ytimeen, eli datan tehokkaaseen ja käyttäjäystävälliseen hyödyntämiseen.
Blogit

Nyt mennään konepellin alle – vain palautepohjainen markkinoinnin ohjaus tuo menestystä 2023

"Tuskin kukaan enää kyseenalaistaa tekoälyn tai koneoppimisen tarjoamia mahdollisuuksia myös digitaalisessa markkinoinnissa", kirjoittaa Juha Viherväs (Fonecta) MK Kumppaniblogissa ja avaa, miten mainonnan pelisäännöt ovat jo muuttuneet.
Tapahtumat

KATSO TALLENNE: MK Aamukahviseura 18.4.2023: Google Analytics 4 tulee - kuinka markkinoijan tulisi tähän valmistautua? Vieraana Tomi Seppänen (Tulos)

MK Aamukahviseurassa vieraana Tommi Seppänen (Tulos), joka kertoo, mitä Google Analyticsin muutos vanhasta UA:sta UG4:ään itse asiassa tarkoittaa ja miten muutos näkyy markkinoijan työpöydällä. Luvassa on konkreettisia vinkkejä käyttöönottoon ja entistäkin parempaan mittaamiseen ja analytiikkaan.